צירופים חדשים – הפודקאסט - צירופים חדשים

צירופים חדשים – הפודקאסט

הפודקאסט של 'צירופים חדשים' מרחיב את העיון בנושאים בהם עוסקים המאמרים, באמצעות שיחות של העורך ד"ר איתן אברמוביץ עם מגוון של דמויות מרתקות.

כל פרקי הפודקאסט זמינים כאן ובכל האפליקציות – מוזמנים להאזין.

אורבניות דתית ודתיות אורבנית

מה יש לרב לחפש בתל אביב? שיחה עם הרב דני גוטנמכר

מה מביא רב-מחנך בישיבה תיכונית לכתוב ספר על הממד הדתי של החיים בעיר? הרב דני גוטנמכר חלם להביא את התלמידים שלו אל שדרה סואנת בעיר ניו יורק בה גדל, ולחשוף אותם לחוויה הרוחנית של העיר הגדולה. דיברנו אתו על אוריינות אורבנית בציבור הדתי, על היחס לצרכנות ואיכות חיים, ועל הנוכחות של אלוהים בעיר.

 

אתגר החילון וחיי העיר: שיחה עם ד"ר עמית עסיס

איך מעצבים המגורים בעיר את החיים הדתיים? עמית עסיס הוא חוקר ספרות ועורך המגזין 'סגולה'. הוא גדל ביישוב ועבר לעיר, ורואה במעבר הזה אתגר דתי הכרחי – יציאה מהמרחב המוגן והמוקף גדר אל העולם המחולן של גלות השכינה. דיברנו על הארכיטיפ הדתי של המחנה, על שאלות תיאולוגיות המתבטאות במרחב, ועל האופק הדתי של קהילות דרום ירושלים – תוך כדי קריאה של קטעים נבחרים מספרו 'מראה מקום', שהוא 'מדריך למטייל בעולם שגלה ממקומו'.

 

אורבניות קדושה כציפייה משיחית: שיחה עם הרב נעם סמט

איזה מקום תופסת העיר בחיים היהודיים בזמן התנ"ך, בעיני חז"ל, בגלות ועם השיבה לארץ? הרב נעם סמט, ראש ישיבת 'שיח יצחק', חושב שהיחס הדתי אל האורבניות קשור לאתגר של המקדש, לניסיון המורכב להוריד את הנוכחות האלוקית לארץ. דיברנו על העיר והנחלה, על ההלכה כארכיטקטורה אלטרנטיבית, ועל ההדר האורבני כסוג של קדושה.

 

העיר, המדבר והמשוטט המאמין: שיחה עם גלעד שטיינמץ

איפה יש יותר כאוס בימינו – בעיר או במדבר? גלעד שטיינמץ, אדריכל ירושלמי העוסק בציפוף עירוני, חושב שהגודש של העיר המודרנית הפך אותה למקום בלתי נשלט – ולכן גם למקום המזמן מפגש עם הנסתר. דיברנו על מנייני הקורונה ועל השטיבלך כמרחבים של מפגש חמקמק בין זרים, ועל שוטטות המשיבה את השכינה אל המקום הקונקרטי.